Teplovzdušné krby

Základní specifikace

Základním principem teplovzdušného krbu je proudění, neboli konvekce vzduchu. Studený vzduch je nasávaný spodní krbovou mřížkou do krbového tělesa, kde se ohřeje a teplý vzduch vystupuje zpět do místnosti horním otvorem, většinou krbovou mřížkou. Po odevzdání části tepla do stropních a stěnových konstrukcí, začne ochlazený vzduch klesat a v důsledku podtlaku se vracet zpět do spodní části komory krbu.

Realita této stavby

Tento krb není schopen akumulovat nahromaděnou tepelnou energií, což při dnešních izolačních a energetických standardech domů způsobuje přetápění interiéru. Do teplovzdušného krbu musí uživatel každou hodinu přikládat. Nevýhodou je víření prachu a jeho přepalování na tělese rozehřáté krbové vložce, který uživatel dýchá.

Určitě nejrozšířenějším druhem krbů u nás jsou právě teplovzdušné krby. Jsou jednoduché pro výstavbu, nenáročné na použitý materiál a jsou zcela nezávislé na elektrické energii. Principielně fungují díky konvekci neboli proudění vzduchu. Ten studený vstupuje ve spodní části do komory krbu, kde se ohřívá a teplý vystupuje zpět do místnosti horním otvorem (nejčastěji ventilační mřížkou). Po odevzdání části tepla do stropních a stěnových konstrukcí domu začne ochlazený vzduch klesat a v důsledku podtlaku se vracet zpět do komory krbové vložky. Díky takové cirkulaci vzduchu mají teplovzdušné krby velice rychlý náběh tepla. Velmi častým jevem u teplovzdušných krbů je vysoká teplota v oblasti hlavy a nízká teplota v oblasti nohou.